Zezwolenie na pobyt stały

Dokumenty potrzebne do uzyskania stempla w paszporcie (tzw. wymogi formalne) do wszystkich postępowań bez względu na okoliczności pobytu:

  • Wypełniony wniosek o pobyt stały (pobierz) + kopia wypełnionego wniosku
  • 4 fotografie biometryczne – nie starsze niż 6 miesięcy,
  • Kserokopia zapisanych stron ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu).        W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość.
  • przedstawienie potwierdzenia dokonanie opłaty skarbowej za udzielenie zezwolenia 640 zł.
Posiadanie polskiego pochodzenia

Zezwolenie na pobyt stały ze względu na polskie pochodzenie jest udzielane osobie, której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków jest narodowości polskiej oraz, która deklaruje polską narodowość i wykaże swój związek z polskością.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • dokumenty potwierdzające polską narodowość Twoich przodków,
  • dokumenty potwierdzające Twoją chęć osiedlenia się na terytorium RP (np. umowa najmu, umowa o pracę, dokumenty potwierdzające studia itp.).
  • dodatkowe dokumenty: dokumenty wskazujące na związek z polskością np. zaświadczenia o przynależności do organizacji polonijnych

Posiadanie Karty Polaka

Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest osobie, która posiada Kartę Polaka i chce osiedlić się w Polsce na stałe.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • kopia Karty Polaka wraz z oryginałem do wglądu,
  • oświadczenie o zamiarze osiedlenia się w Polsce na stałe na formularzu.
  • dokumenty potwierdzające Twoją chęć osiedlenia się na terytorium RP (np. umowa najmu, umowa o pracę, dokumenty potwierdzające studia itp.).

Za wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały ze względu na posiadaną Kartę Polaka nie pobiera się opłaty skarbowej.

Małżonek obywatela polskiego

Zezwolenie na pobyt stały dla małżonka obywatela polskiego jest udzielane osobie, która przebywa na terytorium Polski nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z tym obywatelem polskim i minęło co najmniej 3 lata od zawarcia związku małżeńskiego.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • odpis aktu małżeństwa, zarejestrowany w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego
  • pisemne oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego, wypełnione przez współmałżonka/ę strony postępowania.

Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.

Małoletnie dziecko obywatela RP

Zezwolenie na pobyt stały dla małoletniego jest udzielane dziecku obywatela polskiego pozostającym pod jego władzą rodzicielską. Wniosek w imieniu małoletniego cudzoziemca składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów. Przy składaniu wniosku  małoletniego, który ukończył 6. rok życia, jest wymagana jego obecność.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • akt urodzenia dziecka,
  • pisemne oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego, wypełnione przez rodzica małoletniego lub kopia dowodu osobistego rodzica.
Małoletnie dziecko cudzoziemca

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały składasz jeżeli jesteś cudzoziemcem, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE i i chcesz uzyskać zezwolenie na pobyt stały dla swoich małoletnich dzieci, które urodziły się:

  • po udzieleniu Tobie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub
  • w okresie ważności zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego Tobie lub w okresie udzielonej Tobie zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany albo w związku z nadaniem Tobie statusu uchodźcy lub udzieleniem Tobie ochrony uzupełniającej

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • akt urodzenia dziecka,
  • tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia (w przypadku gdy akt urodzenia został wydany poza granicami Polski)
  • kopia decyzji rodzica o udzieleniu zezwolenia na pobyt w Polsce
Posiadanie w Polsce zgody na pobyt tolerowany

Zezwolenie na pobyt stały jest udzielane osobie, która przebywa na terytorium Polski nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 10 lat, na podstawie zgody na pobyt tolerowany.

Zezwolenie na pobyt stały nie może zostać udzielone cudzoziemcom, którym została udzielona zgoda na pobyt tolerowany na terytorium Polski z powodu niewykonalności zobowiązania cudzoziemca do powrotu z przyczyn niezależnych od organu właściwego do przymusowego wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu i od cudzoziemca (tj. zgoda na pobyt tolerowany została wydana  na podstawie art. 351 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach).

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • decyzja o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany,
  • dokumenty potwierdzające, że Twój pobyt na terytorium Polski był nieprzerwany lub dokumenty stwierdzające przyczyny wystąpienia przerw w pobycie.
Posiadanie w Polsce statusu uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych

Zezwolenie na pobyt stały jest udzielane osobie, która przebywa na terytorium Polski nieprzerwanie  przez okres nie krótszy niż 5 lat od nadania statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody ze względów humanitarnych.

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały składasz osobiście, po upływie 5 lat od nadania statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody ze względów humanitarnych.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • decyzja potwierdzająca, że posiadasz status uchodźcy, ochronę uzupełniająca lub pobyt ze względów humanitarnych,
  • dokumenty potwierdzające, że Twój pobyt na terytorium Polski był nieprzerwany lub dokumenty stwierdzające przyczyny wystąpienia przerw w pobycie.
Bycie ofiarą handlu ludźmi

Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest osobie, która posiada zezwolenie na pobyt czasowy dla ofiary handlu ludźmi od co najmniej 1 roku oraz współpracowała z organami ścigania i ma uzasadnione obawy  przed powrotem do państwa pochodzenia.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • dokumenty potwierdzające, że współpracowałeś z organami ścigania i masz uzasadnione obawy przed powrotem do państwa pochodzenia,
  • kopia decyzji na pobyt czasowy dla ofiary handlu ludźmi.
Otrzymanie azylu w Polsce

Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest dla osoby, której udzielono azylu na terytoriom Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek możesz złożyć od razu po otrzymaniu decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o udzieleniu Ci azylu w Polsce.

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

  • decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o udzieleniu azylu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Za wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały ze względu na udzielony azyl na terytorium RP nie pobiera się opłaty skarbowej.